دستگاه واکس ماشین

دستگاه واکس ماشین

دستگاه واکس ماشین ساختاری شبیه به دستگاه ساب اسلب دارد . این دستگاه شامل 4هد می باشد که هرکدام از این هدها دارای اینورتر جهت تنظیم سرعت هستند . همچنین دستگاه واکس ماشین با 3مخزن 4 لیتری تجهیز شده است که این مخازن جهت پاشش واکس بروی سنگ استفاده می شوند که متناسب با سنگ مورد نظر میتوان بصورت جداگانه از هریک از مخازن استفاده نمود.این دستگاه جهت افزایش میزان درخشندگی و افزایش میزان کیفیت ساب نهایی ، مورد استفاده قرارمیگیرد.

سیستم پاشش واکس در این دستگاه توسط یک سیستم پنوماتیکی انجام میگیرد .درصورت عدم تمایل به استفاده از واکس میتوان از نمدهای مخصوص که به صورت خشک کارمیکند ،جهت افزایش درخشندگی استفاده کرد . برای اسکن پروفایل سنگ در این دستگاه از سیستم میکرو سوئیچ استفاده شده است که میتواند این دستگاه را به یک دستگاه مستقل در خط تبدیل کند. لازم بذکراست این دستگاه مهندسی معکوس دستگاه واکس ماشین BRETON (برتون ) ایتالیا مدل CGA 200/4 میباشد.

ساختمان و اسپندلها

ساختمان این دستگاه از یک مونوبلاک فولادی جوش داده شده با قوس الکتریکی، تشکیل شده است. چهار برس بر روی یک کله چدنی نصب شده که در داخل آن یک شافت چرخشی قرار گرفته و با اسفاده از یک جفت پیستون، حرکت بالا و پایین رفتن آن تأمین میگردد.

توزیع دقیق واکس

این ماشین مجهز به سه مخزن حاوی واکس است که برای بازرسی آسان در قسمت جلو ماشین قرار گرفتهاند. چرخه های پاشش واکس و موقعیت نازلهای واکس با موقعیت هر برس هماهنگ میشوند تا واکس شدن سطح کل سنگ را تضمین کنند.هر اسپندل دارای یک برس است که این برسها در قطر و سرعت چرخش مختلف قرار دارند تا واکس را کاملاً پخش و صیقل دهند.مجرای تغذیه واکس به طور خودکار در فواصل برنامه ریزی شده با استفاده از یک جریان هوا تمیز میشود. این کار از باقی مانده احتمالی واکس در لوله های انتقال جلوگیری میکند.

دستگاه قرائت اندازه قطعه سنگ

دستگاه خواندن اندازه قطعه سنگ در جلوی ماشین نصب شده است. این سیستم به وسیله میکروسوئیچ کار میکند و جابجایی سنگ و بالا و پایین رفتن اسپندل به صورت اتوماتیک توسط آن کنترل میگردد.

مقدار مصرف واکس

این سیستم با استفاده ازیک نرم افزار برنامه نویسی کارآمد به صورت دقیق مقدار استفاده از واکس را به حداقل میرساند. یک سوپاپ سلونوئیدی برای تنظیم مقدار و تعیین مسیر واکس بر روی محور اسپندل نصب شده است، بنابراین مسیر واکس به طرز چشمگیری کاهش یافته و واکس با دقت زیادی مورد استفاده قرار میگیرد.

از ویژگی های دستگاه واکس ماشین می توان به موارد زیر اشاره کرد :

مشخصات فنی
واحد
مقدار
حداکثر عرض کار
mm
2100
حداکثر ضخامت کار
mm
110
حداقل ضخامت کار
mm
10
قطر برسهای واکس
mm
500
توان اسپندل
kW
7.5
حداکثر سرعت عرضی شاسی
m.min-1
60
ابعاد کلی (عرض-طول-ارتفاع)
mm
2300×3500×2200
وزن ماشین
kg
3500